از استاد بزرگ سنت صوفیه، ملانصرالدین دعوت کردند سخنرانی کند .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ملانصرالدین برنامه ریزی کرد در ساعت دو بعداز ظهر سخنرانی کند ، و چنین انتظار میرفت که پیروزی بزرگی باشد : هزاران صندلی فروخته شده بود و بیشتر از هفتصدنفر بیرون مانده بودند و از راه تلویزیون های مدار بسته سخنرانی را تماشا میکردند .

در ساعت دو بعد از ظهر ، یکی از دستیارهای ملا نصرالدین وارد شد و گفت به دلایل اجتناب ناپذیر، سخنرانی با تاخیر شروع میشود . بعضی با خشم از جا بلند شدند و پولشان را از باجه های بلیط فروشی گرفتند و رفتند . با این وجود همچنان تعداد زیادی در داخل و خارج تالار سخنرانی باقی ماندند .

تا ساعت چهار بعد از ظهر ، استاد صوفی هنوز ظاهر نشده بود و مردم کم کم پولشان را پس می گرفتند و میرفتند. وقتی ساعت شش شد از هزار و هفتصد نفر اولیه کم تر از صد نفر باقی ماندند.

در آن هنگام ملانصرالدین وارد شد . به شدت مست به نظر میرسید و مشغول خوش و بش با زن جوان و زیبائی شد که در ردیف جلو نشسته بود.

مردمی که مانده بودند ، کم کم احساس حیرت و خشم کردند . این مرد چطور میتوانست این طور  رفتار کند ، در حالی که چهار ساعت تمام آنها را منتظر گذاشته بود ؟ زمزمه های مخالفتی برخاست ،اما استاد صوفی آنها را ناشنیده گرفت . با صدای بلندی به گفتن این موضوع ادامه داد که آن زن جوان چه قدر دلفریب است ، از او دعوت کرد که با او به فرانسه برود!!!

پس از نفرین کردن کسانی که شکایت میکردند ، ملانصرالدین سعی کرد که از جایش برخیزد اما محکم روی زمین افتاد تعداد دیگری تصمیم گرفتند با بیزاری آنجا را ترک کنند . میگفتند این فقط شیادی است ، که خبر این نمایش فاسد را به روزنامه ها میگویند .

فقط نه نفر باقی ماندند همین که آخرین گروه تماشاگران خشمگین آنجا را ترک کرد ، ملانصرالدین از جایش برخاست . کاملا هوشیار بود و چشمهایش میدرخشید و فضائی از خرد و قدرت پیرامونش را گرفته بود . گفت : در میان شما انها که مانده اند ، همانهائی هستند که که سخن من را میشنوند شما  دو تا از سخترین آزمونهای روحانی را پشت سر گذاشتید : بردباری داشته اید و منتظر لحظه موعود مانده اید و شهامت داشته اید و از آنچه دیده اید نا امید نشده اید . به شما درس خواهم داد.

و ملانصرالدین راه و رسم صوفیان را به آنها آموخت .

آیا من میتونم تا روشن شدن حقیقت منتظر بمونم؟ آیا شهامت شنیدنش رو دارم؟ یا این که از همین الان ناامیدم و تسلیم!!!33.gif20.gif

 

 

/ 14 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
shapatakkhanoom

من برای اولين بار اينجا اومدم وبلاگ جالبی داری و تلفيق خوبی از دو عصر کرده ای ولی من هم نميدانم که آيا گاهی بايد برای بدست آوردن بعضی از چيزها که مهم بنظر ميرسند پايداری کرد يا آنکه بايد از آن گذشت . موفق باشی .

johare eshgh

خيلی وبلاگ جالبی داری خوش به حالت کاش وب لاگه منم به اين قشنگی بود

johare eshgh

آقا منم ميخوام ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه

امیر حسین

ظاهرا باید پایداری کرد، اما به چه قیمتی؟

انديشه

سلام خوبی؟ به نظر من حقيقت هميشه تلخه ولی آدما بايد جرات روبه رو شدن با حقيقت را داشته باشن

mazdis

حيف حيف حيف افسوس دريغ حيف که پشت و روی تخته سنگ يکيست

ماه پیشونی

سلام : می گم اين ملانصرالدين هم آدم باحالی بوده ها

ماه پیشونی

اما خب شايد اين شيوه هم عادلانه نباشه ... خب بعضيام صبرشون کمتره اما دليل نمی شه بقيه مزيتاشون رو نديد

مريم

سلام

امین

سلام به خانوم محترمه؟................